Monday, April 23, 2007

Targi Tuningu Komputerów

Veni, vidi, wiki

W pierwszym rzędzie chciałbym podziękować Wronkowi i Wronisławowi :P (Przemkowi i Markowi Wronom) za organizację wspaniałej imprezy i zaproszenie nas (Wikimedian) na nią!

Impreza odbyła się w dniach 21-22 kwietnia 2007 w hali IASE we Wrocławiu. Stowarzyszenie Wikimedia Polska zostało zaproszone przez Organizatorów (wspomnianych we wstępie W&W) w celu przedstawienia uczestnikom targów zagadnień związanych z Wikipedią. Z zadania tego wywiązaliśmy się w dwojaki sposób:

 • Stoisko multimedialne - VindicatoR oraz Nova na żywo prezentowali na rzutniku multimedialnym sposób pracy Wikipedystów (siedzenie na OZ, poprawianie artykułów, itp.), odpowiadali na pytania związane z Wikipedią, rozdawali zakładki promocyjne i cheatsheety (jakkolwiek to jest po polsku - pewnie ściągawki) o wikiskładni

 • Wykłady - miałem przyjemność wygłosić dwa wykłady dla uczestników Targów:

  • Wikimedia Commons jako największy zasób wolnych multimediów w Internecie

  • Wikipedia - 2 przyciski i 5 zasad, które zrewolucjonizowały Internet


  które łącznie zajęły 2 godziny mówienia. Może łączna frekwencja nieco nie odzwierciedlała moich ambicji (czytaj: przyszło mało osób), jednak ogólny wniosek z naszej pracy na Targach jest taki, że Wikipedia znacznie słabiej egzystuje w świadomości społecznej, niż nam się na pierwszy rzut oka wydawało, więc było OK.Na targach można było zobaczyć i dowiedzieć się wiele bardzo ciekawych rzeczy. Oczy szczególnie cieszył konkurs moddinggu komputerów (zmiana wyglądu zewnętrznego komputera). Dla mnie osobiście to była prawdziwa sztuka XXI wieku. Komputer w obudowie wyglądającej jak miniaturowy kubeł na śmieci, czy też płyta główna (z działającymi podzespołami) zanurzona w oleju słonecznikowym z biedronki (i wyposażona w akwariowe źródło bąbelków) rzuciły mnie po prostu na kolana (aczkolwiek dzieł, które można uznać za prawdziwe dzieła sztuki było znacznie, znacznie więcej). Bardzo pouczającą rzeczą była prelekcja na temat zasilaczy komputerowych (ilu z nas ma świadomość, jak ważny jest to element komputera?) oraz na temat wyciszania (komputer może nie wydawać odgłosów jak odkurzacz!). Tuning to również podrasowywanie wydajności komputerów, dlatego stoiska wystawców wyładowane były zarówno komponentami z górnej półki (płyty główne, karty graficzne, zasilacze) jak i obudowami, czy systemami chłodzenia (mnie się najbardziej podobał komputer z gigantycznym wymiennikiem ciepła dla chłodzenia cieczą, który był wielkości dużego kaloryfera).

Warto zwrócić również uwagę na to, że wszelkie targi prócz funkcji prezentacyjnej dla ludzi z zewnątrz (zwiedzających) mają również drugą funkcję - integracyjną dla ludzi z branży. Ta druga warstwa Targów udała się znakomicie - dzięki ogromnemu zaangażowaniu Marka Wrony atmosfera targów pośród wystawców była naprawdę rodzinna.

Na koniec chciałbym podziękować VindicatoRowi za pomoc na stoisku pomimo ważkich obowiązków służbowych, które w tym czasie musiały poczekać oraz Novej za (w kolejności losowej):

 • zaproszenie do Wrocławia

 • mile spędzony czas w towarzystwie rodziny (ekstra pozdrowienia dla Sebastiana)

 • ciastka

 • przenocowanie mojej skromnej osoby

 • zaspokojenie mojej żarłoczności (czyli wykarmienie mnie :P)

 • spotkanie z kotem

 • upilnowanie spraw związanych z udziałem w Targach

 • (pewnie coś jeszcze o czym teraz nie pamiętam)Już w czerwcu Targi odbędą się w Chorzowie, więc wszystkich serdecznie zapraszam!

2 comments:

Vindicator said...

Też pozdrawiam, mimo braku tłumów było super :)

Darek said...

Wykłady były super :-) Ładnie przedstawiłeś tę prezentacje - na temat, dużo info :-)
I odpowiedziałeś na moje pytania, za co dziękuje

Pozdro
Firewall