Thursday, April 19, 2007

Wikipedyści nie chcą kasy

Jakiś czas temu (pewnie w 2005 roku) marzyło mi się, aby Stowarzyszenie Wikimedia Polska mogło wesprzeć finansowo Wikipedystów, którzy chcą np. udać się gdzieś dalej zbierać materiały do Wikipedii. Po ubraniu tego wszystkiego w formalności (dzięki Jadwidze A-B) powstał Wikikonkurs.

Niestety z jakichś niezrozumiałych przyczyn Wikipedyści nie zgłaszają projektów :( czyżby regulamin był za skomplikowany? A może ludzie tworzący całkowicie dobrowolnie i wolontarnie encyklopedię internetową po prostu dla zasady nie chcą wydawać w tym celu nieswoich pieniędzy?

W tym roku został zgłoszony tylko jeden projekt, a już minął ponad kwartał... Wielka szkoda, bo pieniądze czekają na fajne pomysły, które mogą pomóc zrealizować.

Dlatego każdego serdecznie zachęcam do tego, aby jednak pomyśleć, czy nie ma jakiegoś muzeum w pobliżu, do którego warto się wybrać by porobić zdjęcia do wiki (ja osobiście mogę pomóc w załatwieniu formalności z dyrekcją danej instytucji ;).

1 comment:

Vroobelek said...

Myślę, że ten konkurs jest po prostu mało atrakcyjny dla uczestników.

Większość wikipedystów mimo wszystko stać, aby sobie kupić bilet do muzeum, na pociąg, czy zapłacić za ksero jakiejś książki w bibliotece.

Może lepsze byłoby dofinansowanie większego projektu, np. współpraca z pracownikami naukowymi jakiejś uczelni, którzy pomagają stworzyć/poprawić hasła, których amatorzy w wolnym czasie nie będą w stanie zrobić prawidłowo. Wtedy takim ludziom trzebaby coś zapłacić, ale ja nie widzę tutaj jakiejś zdrady ideałów.