Wednesday, April 18, 2007

Tniemy Neostradę

No i stało się - nacisnąłem magiczny guzik i podsieć 83.26.0.0/16 (Neostrada w rejonie Łodzi) dostała pół roku bana na edycje anonimowych użytkowników.

Wiem, że to bardzo drastyczny krok, ale niestety okazał się konieczny, a oto ktrótka (fabularyzowana) opowieść dlaczego.

Dawno dawno temu (a było to gdzieś w połowie 2006 roku) pojawił się niezalogowany użytkownik z łódzkiej podsieci Neostrady, który postanowił, że się zabawi korzystając z tego, że Neostrada ma dynamiczne IP (cokolwiek to znaczy :). Od tego czasu regularnie wzbogaca losowe artykuły na Wikipedii o zdjęcia penisów, odbytów, itp. (stąd zyskał miano penisowego wandala w środowisku Wikipedystów), tworzy przekierowania (zastępując istniejące artykuły) na słowo penis, itp. Administratorzy Wikipedii kilkakrotnie (bodajże 5) zgłaszali go do działu abuse Telekomunikacji Polskiej (obecnie to się CERT szumnie nazywa), z miernym skutkiem (raz teoretycznie zadziałały procedury i wandal przeszedł w uśpienie).

Wikipedia jest projektem tworzonym przez wolontariuszy dla ich własnej satysfakcji / dobrej zabawy. Nie może być tak, że jeden dzieciak (istnieją przesłanki mówiące, że osobnik ten jest nieletni) zajmuje czas dziesiątek ludzi, biegających i sprawdzających każdą edycję użytkowników z zakresu 83.26.0.0/16 (ponad 65 000 numerów IP) czy aby to nie jest wkład tego wandala. Dlatego Administratorzy w burzliwej dyskusji podjęli decyzję o blokadzie.

Warto pamiętać o jednym - Administrator to nie Punisher! - naszym celem jest chronić Wikipedię, a nie karać użytkowników! Jeżeli Telekomunikacja Polska weźmie się za wandala penisów i zgodnie ze swoimi regulaminami uniemożliwi mu niszczenie Wikipedii ban ten zostanie zdjęty.

Na koniec chciałbym przeprosić pozostałe 65 000 potencjalnych edytorów, którzy tymczasowo muszą być skazani na niewygody oraz zachęcam do kontaktu z Administratorami Wikipedii - każdy z nich wyjaśni jak ominąć tą niedogodność.

3 comments:

dozzie said...

Przepraszam bardzo, ale od kiedy to CERT albo CERT Polska jest częścią struktur TP SA?

Anonymous said...

@dozzie - poszukaj sobie, to nie to CERT.

Anonymous said...

AutoBUSE