Wednesday, November 26, 2008

Dobry news to zły news

Niedawno w Wikipedii wprowadziliśmy wersje przejrzane (link), reakcja mediów na to ważne wydarzenie - noecho.

Dzisiaj na stronie głównej gazeta.pl, w dziale technologie straszy artykuł Chcesz się leczyć? Nie licz na Wikipedię, który informuje jaka to Wikipedia jest słaba w porównaniu z internetową bazą danych o lekach Medscape Drug Reference. Artykuł dotyczy anglojęzycznej Wikipedii, ale nijak się ma do polskojęzycznej ponieważ... u nas każdy artykuł z medycyny ma informację o tym, że Wikipedii nie należy traktować jako źródło informacji medycznej (szablonik). Kto wierzy Wikipedii na tyle, że nie stosuje się do jej własnych zaleceń w dziedzinie zaufania, ale za to wierzy w informacje medyczne, ten niech pisze zgłoszenie do Nagród Darwina, a nuż się uda. Aż przypomina mi się historia chłopaczka, który robił materiały wybuchowe na podstawie fachowej literatury, ale w niej nie było napisane, że kryształy, które otrzymywał są wrażliwe na kruszenie, a on je w moździerzu tłukł...

Mam nadzieję, że to pokazuje, jak ważne jest poinformowanie użytkownika w artykule o tym, aby nie traktował go jako wyroczni.

6 comments:

radomil said...

Pamiętajmy, że parę osób było oburzonych tym szablonem, bo przecież traktujemy czytelnika jak idiotę ;)

WarX said...

Gdybyśmy pisali w artykułach z aerodynamiki: ''Inżynierze lotnictwa nie używaj Wikipedii do projektowania samolotów'' to by tak było. W przypadku tematyki ''dla każdego'' takie ostrzeżenie ma jednak sens :)

Anonymous said...

I to mnie najbardziej wkurza. Media zastanawiają się, co napisać o Wikipedii złego. Powiedziałbym raczej "Dobry news to nie news"

Anonymous said...

Hello everybody

If you have an expirience with making graphic to web on-line shop please let me know.
I'm looking for somebady hwo can create and implement graphics to on-line shop.

Best Regards
[url=http://www.rodzina.zdrowie-stat.waw.pl/]Family[/url]

Anonymous said...

These are truly enormous ideas in regarding blogging.
You have touched some pleasant things here. Any way keep up wrinting.


Also visit my web-site; grupa kreatywna
Also see my web page: grupa kreatywna

Anonymous said...

Therapeutic massage, yoga, and acupuncture are some other types of natural treatment methods used to cure the problem of infertility. There are many Infertility clinics available in almost every part of the world which offers various treatment methods to cure infertility.
http://www.pregnancyhelper.in