Saturday, February 2, 2008

Pokemony wygrały, Harry Potter przegrał

Dawno dawno temu, kiedy Wikipedia była młoda, tawbot jeździł po artykułach i mieliśmy tylko jednego trolla ... odbyła się burzliwa dyskusja a potem głosowanie nad Pokemonami.

Była to wielka bitwa tych wszystkich, którzy nienawidzą Pokemonów z rozsądnymi ludźmi. Celem było wyeliminowanie artykułów o poszczególnych Pokemonach (a stworków tych było w tedy około 300), z ewentualną opcją kompromisową (ze strony delecjonistów) na połączenie artykułów w grupy na podstawie rodzaju, lub ostatecznie pointegrowanie chociaż poszczególnych ewolucji do artykułów o formie bazowej. Na szczęście wygrał zdrowy rozsądek i każdy Pokemon ma prawo do własnego artykułu.

Niestety Harry Potter chyba nie miał tyle szczęścia i artykuły o postaciach książek są cichaczem integrowane, chyba bez jakiejkolwiek dyskusji.


Niestety może się okazać, że prędzej, czy później wiele innych dziedzin podzieli los Pottera, ponieważ delecjoniści wymyślają coraz więcej propagandowych haseł na usprawiedliwienie swojej zbrodniczej działalności...

3 comments:

Janek said...

Akurat z Harrego Pottera większość postaci jest na tyle znana (miliony czytelników), że raczej zasługuje na własne artykuły. Problem zaczyna się, gdy są to badziewnie napisane nibyartykuły autorstwa dzieci z podstawówki. A co do pokemonów - na angielskiej wiki to Bulbasaur ma nawet medal...

WarX said...

Oczywiście, ale problem nibyartykułów jest rozwiązywany za pomocą powszechnie przyjętych standardów (EK+SdU) i nie potrzeba do tego tworzyć zasad skreślających z definicji całą dziedzinę.

PMG said...

Bulbasaur MIAŁ medal to raz. Dwa - na en wiki pokemony zostały zintegrowane od tego czasu dość mocno.