Tuesday, October 23, 2007

wiki vs. ency

Zawsze powtarzam przy różnych okazjach, że ency jest Janusz Dorożyński, natomiast wszystko inne może być conajwyżej wiki.

Wikipedyści aby walczyć z czymś czego nie lubią/nie uznają/nie chcą (niepotrzebne skreślić), albo ................ (tutaj wpisz inne powody) bardzo chętnie używają słowa nieencyklopedyczny w znaczeniu według mojego widzimisię ten artykuł nie jest godny, aby znaleźć się w Wikipedii. Nieencyklopedyczność jest fajnym słowem-wytrychem ze względu na jego (pozorny) związek ze słowem encyklopedyczny - znajdujący się w encyklopedii, który to związek nadaje powagi temu określeniu. Aby zdemaskować oszustwo kryjące się za tym warto przeanalizować dlaczego coś nie jest encyklopedyczne (nie znajduje się w encyklopedii):

  • Wydawca nie miał pieniędzy na zatrudnienie redaktora, który mógł by dane hasło napisać

  • Wydawcy zabrakło czasu, aby hasło mogło powstać

  • Kolegium redakcyjne uznało, że nie warto pisać hasła (np. z przyczyn politycznych)

  • Kolegium redakcyjne uznało, że hasło warto napisać, ale że nie ma miejsca na papierze na umieszczenie go

  • 100 innych czysto uznaniowych powodówCzyli jeżeli założymy, że zbiór haseł (obiektów) encyklopedycznych jest dopełnieniem zbioru haseł nieencyklopedycznych to otrzymamy, że obiekt encyklopedyczny to taki obiekt, który według uznania kogoś związanego z tworzeniem encyklopedii powinien się w niej znaleźć. Niestety w pl.wiki dokonujemy wyboru odwrotnie - jeżeli ktoś uzna, że danego hasła nie powinno być, to za wszelką cenę stara się doprowadzić do jego usunięcia, lub niedopuścić do stworzenia (zamiast zająć się tworzeniem nowych).

Sposób w jaki powstaje Wikipedia (każdy kto chce pisze o czym chce) oraz w jak jest odbierana (każdy czyta to co chce) powinien promować odwrotne podejście - jeżeli powstało hasło, to znaczy, że ktoś chciał je napisać, a to implikuje, że istnieją ludzie, którzy chcieliby je przeczytać.

Inaczej wyrażając ten fakt: istotniejszym kryterium oceny tego, że Wikipedia jest fajna (zarombista, czy jazi-jazi) jest to, czy artykuł na interesujący mnie (czytelnika) temat jest w Wikipedii, niż to, czy temat którego nie lubię nie jest opisany!

Dlatego apeluję do wszystkich Wikipedystów - piszmy encyklopedię dla czytelników, a nie współbraci w niechęci. Naprawdę warto wysilić się na chwilę i zdemaskować ułudę tych, którzy tak chętnie w dyskusji wyciągają argument nieency oraz walczyć z tym.

3 comments:

Szczepan1990 said...

"jeżeli powstało hasło, to znaczy, że ktoś chciał je napisać, a to implikuje, że istnieją ludzie, którzy chcieliby je przeczytać."

Mhm, i dokladnie w taki sposb z encyklopedii zrobi sie smieciopedia

WarX said...

I właśnie taka argumentacja na zasadzie skojarzeń, które budzą słowa, a nie argumentów, które powinny te słowa wyrażać jest używana przez fanów nieencyklopedyczności.

Anonymous said...

Czyli zgodnie z tym co piszesz mogę napisać np. o moim koledze z liceum który nie ma żadnych osiągnięć większych niż zajęcie wysokich miejsc w kilku szkolnych konkursach w gimnazjum i liceum (dane weryfikowalne w internecie na stronie szkół)