Saturday, March 17, 2007

Wiki Wiki Świat

Próbując ''skołować'' różne materiały do Wikipedii (głównie pozwolenia na zdjęcia) dostrzegam pewną pozytywną tendencję: wbrew temu, co wynikałoby z różnych mniej, lub bardziej głupkowatych newsów prasowych Wikipedia cieszy się szacunkiem 'zwykłych śmiertelników'!

Trend ten z pewnością się utrzyma i pomimo, że z każdym dniem/tygodniem/miesiącem/kwartałem/rokiem spadać będzie pewnego rodzaju 'szacunek' do pojedynczego Wikipedysty (w końcu kiedyś co drugi człowiek na Ziemi będzie Wikipedystą), to ogólny poziom szacunku do projektu będzie wzrastał!

Pewnego dnia nie będę musiał dzwonić/pisać i prosić o pozwolenie na ... do Wikipedii - to ludzie będą się zgłaszać do mnie, że chcą przekazać np. rodzinną kolekcję zdjęć na CC-BY-SA-5.0!

Ale do tego czasu przed nami wielki bój do stoczenia - są tysiące miejsc, które kryją się za płotami z tabliczkami 'zakaz fotografowania', do których trzeba załatwić pozwolenie na wejście, są dziesiątki tysięcy ton archiwów, które mogłyby się znaleźć w Wikisource ...

Ja już walczę, a Ty?

WarX

No comments: